Systémy řízeného větrání s optimalizací vlhkosti

Jak mít v interiéru stále čerstvý vzduch a optimální klima po celý rok, když jsou domy a byty za účelem úspory energie izolované a větrání nedostatečné? Společnost Zehnder nabízí řešení, systém řízeného větrání s rekuperací tepla i vlhkosti.

Entalpický výměník Zehnder – hlídač optimální vlhkosti

Entalpický výměník vytváří příjemné klima v interiéru a vysokou kvalitu vnitřního vzduchu díky zpětnému získávání tepla a vlhkosti. V zimě entalpický výměník Zehnder udržuje teplo a vlhkost v interiéru, zabraňuje nadměrnému vysoušení vzduchu, sesychání dřevěných výrobků a ohřívá přiváděný chladný venkovní vzduch. V létě odvádí teplý a vlhký vzduch předtím, než je čerstvý vzduch přiveden do domu.

Konstrukce výměníku

Entalpický výměník Zehnder je, díky inovativní patentované konstrukci s polymerovými membránami, snadno čistitelný propláchnutím vodou. Mnohonásobně se tak zvyšuje jeho životnost bez snižování účinnosti rekuperace. Speciální vrstva Microban® nepropouští pachy, nečistoty, mikroby i plísňové spory všeho druhu a zachovává tak vysoce hygienické prostředí. Propustnou membránou je umožněn přenos pouze vodní páře mezi odváděným a přiváděným vzduchem. Mikroorganizmy membránou neprojdou, jelikož jsou větší než molekuly vodní páry. Přenos vodní páry také snižuje rosný bod v entalpickém výměníku. Použití předehřívačů, nebo protimrazové ochrany, je tedy nutné až při venkovních teplotách kolem –6 °C a nižších. Což vede k vyšší energetické účinnosti bez snížení komfortu v důsledku sníženého přívodu vzduchu. Zákazníci tak získají optimální vnitřní klima a zároveň ušetří náklady na elektrickou energii. Entalpický výměník, díky zpětnému získávání vlhkosti, odstraňuje také potřebu odvodu tzv. kondenzátu. Snižuje tím čas i náklady na instalaci a zvyšuje flexibilitu při umístění větrací jednotky. Toto vše přináší zákazníkům maximální komfort bydlení při současné úspoře peněz.

Bezstarostný provoz a jednoduchá údržba

Systémy komfortního větrání Zehnder s rekuperací tepla i vlhkosti a entalpickým výměníkem (Zehnder ComfoAir v různých modifikacích a další typy od značky Zehnder a Paul) mají mimořádně dlouhou životnost i spolehlivost, která zajistí konstantní výkonnost po celou dobu provozu. Vlastní výměník je dostatečně flexibilní a umožňuje i dodatečnou montáž a naopak – možná je přímá výměna za standardní výměník tepla Zehnder.

Proč entalpický výměník?

Relativní vlhkost vzduchu v interiéru nižší než 30 % může vést k vysušování dýchacího ústrojí a tím může negativně ovlivňovat zdravotní stav obyvatel. Může také nepříznivě ovlivňovat stavební konstrukce (např. sesychání dřevěných podlah), nábytek i koberce. Prodlužuje se tak jejich životnost.

Entalpický výměník zajišťuje ještě větší energetickou účinnost při stabilně vysokém přívodu vzduchu – stupeň účinnosti rekuperace je až 86 % tepla a vlhkosti až 73 % (hodnoty pro jednotku Zehnder ComfoAir Q 350TR s entalpickým výměníkem). Entalpický výměník ve srovnání s běžným výměníkem tepla dokáže předávat z odváděného vzduchu do přiváděného čerstvého vzduchu i vysoký podíl (až 60–70 %) vzdušné vlhkosti, a tak pasivně, bez dodatečné elektrické energie, pomáhat optimalizovat relativní vlhkost vzduchu v rodinném domě.

Maximální komfort bydlení pro naše zákazníky

Naši zákazníci, kteří si pořídili systém řízeného větrání Zehnder s větrací komfortní jednotkou bez entalpického výměníku a chtěli by systém větrání rozšířit o zpětné získávání vlhkosti, protože je trápí suchý vzduch, mají možnost využít od 1. 7. do 31.10. 2020 speciální prodejní akci,  zakoupit entalpický výměník Zehnder za zvýhodněnou cenu se slevou 33 %.

Galerie:

Copyright ArchTV 2024 & HARO Czech - web pro každého