Izolace spodní stavby domu a jeho základů vám ušetří peníze

Dobře tepelně izolovat při stavbě nebo rekonstrukci domu je jeden z nejdůležitějších aspektů. V době energetické krize, kdy ceny za plyn a elektřinu extrémně stoupají vzhůru, se vhodné zateplení stává prioritou číslo jedna. Kvalitní tepelná izolace zajistí nejen příjemné domácí prostředí na další dekády, ale přinese znatelné úspory za energie. Zateplení je potřeba řešit už od základů neboli spodní stavby domu. Za únik tepla může až z 15 %, jelikož se neustále střetává s vlhkostí a dalšími venkovními vlivy.

„Nejnáročnější částí domu na opravu či pouhou úpravu je spodní stavba. Obývat dům, na kterém probíhají práce na jeho spodní stavbě je téměř nemožné.     

Kde se nachází spodní stavba a co ji může poškozovat?

Jedná se především o základy budovy. Řadíme sem ale i další části jako suterény a sklepy. Tato část domu je vystavována různým negativním vlivům, mezi které patří vlhkost spojená především s podzemní vodou. Další vliv mohou mít prudké rozdíly teplot nebo bakterie, houby a kořeny rostlin v okolí spodní stavby. „Proti externím vlivům spodní stavbu domu nejlépe ochráníte izolací z extrudovaného polystyrenu URSA XPS. Ten se liší od klasického polystyrenu uzavřenou buněčnou strukturou. Skvěle odolává tlaku a je taktéž odolný vůči mrazu i hnilobě,” říká Vojancová.

Důležité je zateplit související zdi i základové desky

Dříve se při stavbách domů zapomínalo na sokl – obvodová svislá stěna od terénu o určité výšce. Jeho výška by měla dosahovat minimálně 300 mm. Nicméně v jistých případech, např. kvůli skluzu sněhu ze střechy, může být o něco málo vyšší. Celoročně musí zvládat déšť, sníh i mechanickou zátěž. „Pokud tedy chcete uspořit energie, mějte na paměti pořízení dostatečně dimenzovaného zateplení základů a suterénních zdí zvenčí. Hodnotná izolace spodní stavby pomůže zvýšit teplotu v interiéru a tím zpříjemnit váš pobyt. Díky tomu je i menší šance růstu plísní,“ říká Tereza Vojancová.

Sokl je možno zateplit materiály URSA XPS N-III-PZ-I nebo URSA XPS N-III-PZ-I TWINS, jejichž výjimečný vaflový povrch navíc zajišťuje perfektní přilnutí omítkových materiálů. Na izolaci suterénu z venkovní části je nejideálnější volbou URSA XPS N-III-L a URSA XPS N-III-L TWINS. Finální cena za tloušťku izolace prakticky neovlivní celkové náklady stavby, proto se doporučuje na ní nešetřit.

Navíc správné a jednoduché konstrukční řešení s použitím kvalitních materiálů dokáže spolehlivě ochránit nosnou konstrukci před působením vnějších vlivů a zároveň zajistí dlouhodobé fungování důležité části domu, jakou je spodní stavba.

URSA přichází na trh s novinkou
Ceny energií rostou a jejich výše, jak se zdá, nemá strop. To jsou hlavní důvody, proč se teď mnoho stavebníků pouští do zateplení domu, čímž chtějí ušetřit náklady. Výrazných úspor za energie lze dosáhnout vhodným zateplením minerální izolací, díky které se minimalizují tepelné ztráty v domě. Navíc s novinkou na trhu – foukanou izolací URSA Pure Floc je vše snazší. Využít jí můžete pro každou aplikaci a práce s ní je velmi snadná a rychlá.

Foukaná izolace URSA Pure Floc kombinuje vynikající tepelně-technické vlastnosti minerální vlny s rychlým a flexibilním zpracováním. Materiál se přizpůsobí tvaru konstrukce a vyplní tak i těžko izolovatelná místa, čímž eliminuje tepelné mosty. S jediným produktem lze izolovat téměř všechny konstrukce v nových i starých budovách. Foukaná minerální vlna je bez formaldehydu, pojiv a zpomalovačů hoření. Je odolná proti plísním, nehnije a postupem času se nerozkládá.

Více informací naleznete na www.ursa.cz.

Galerie:

Copyright ArchTV 2024 & HARO Czech - web pro každého