Ing. Akad. arch. Pavel Provazník

Narodil jsem se 28. 8. 1947 ve Vyškově. První léta života jsem strávil v Dačicích a ve Žďáru nad Sázavou, kde jsem dokončil 8. třídu ZŠ. V roce 1961 jsme se přestěhovali do Brna. Po skončení ZŠ jsem vystudoval SVVŠ na Křenové ulici. Maturoval jsem v roce 1965. Po kratší době hledání oboru, který by mi vyhovoval, jsem studoval architekturu na VUT v Brně, kde jsem studia dokončil v roce 1972. Poté jsem ještě pokračoval na AVU v Praze, kde jsem studia dokončil v roce 1975.

Začal jsem pracovat v Potravinoprojektu Brno. Poté jsem nastoupil na odloženou vojenskou službu a pracoval jsem ve Vojenském projektovém ústavu na projektu nynějšího Paláce kultury. Po vojně jsem se vrátil zpět a pokračoval v práci v Potravinoprojektu. Zde jsem se věnoval především rekonstrukcím a dostavbám pivovarů, ale i dalším úkolům z potravinářského průmyslu. Již během studia AVU a v dalších letech jsem rovněž pracoval pro Český svaz stavebních inženýrů. Šlo o územní plány a stavby na Vysočině i úpravy krajiny a obnovu rybníků. Externě jsem také působil od roku 1982 do roku 1992 na katedře průmyslových staveb architektury VUT Brno jako asistent.

Projektový ústav v roce 1992 zanikl a tak jsme se ženou Evou založili "Ateliér Provazník" a pokračovali jsme dál v navrhování staveb. Mimo pivovarů, sladoven, stáčíren minerálních vod, mlékáren a konzerváren jsme postupně projektovali i další velmi zajímavé stavby - správní budovy, laboratoře, farmu pro chov koní, termální lázeňský bazén, restaurace, obchody, interiéry a krajinné úpravy. Samostatnou kapitolou jsou pak rodinné domy, chaty a chalupy, které procházely mojí tvorbou od začátku. Řada z nich byla realizována, a to včetně úprav zahrad a okolí. I v současné době se tomuto tématu dále věnuji. Také kreslím a maluji, především akvarely.

Projekty Pavla Provazníka

Přírodní materiály se mi vždy líbily

Postavil jsem proto cihlový dům s pálenou střechou, říká v rozhovoru pro Stavební a investorské noviny pokrývačský mistr, pan Libor Urbánek. Odborníci, kteří dlouhá léta pracují ve stavebnictví, si staví cihlové domy...

Kompletně cihlový dům s pálenou střechou…

Dům navržený Ing. Akad. Arch. Pavel Provazníkem se nachází v jedné z příměstských částí Brna. Ve svém okolí vyniká svým vzhledem i nevšední architekturou. Nosné konstrukce domu tvoří broušené cihly Porotherm...

Copyright ArchTV 2024 & HARO Czech - web pro každého