Byt pro hudebníka

Projekt řeší vnitřní vybavení nově zkolaudovaného bytu ve druhém patře novostavby v Ústí nad Labem. Zadavatel je povoláním muzikant a zájmový lezec. Podlahy a okna bytu byly na přání klienta ponechány v původní podobě.

Klient si oblíbil vnitřní vybavení chalup, které jsou hojně rozesety po kopcích v okolní krajině Českého Středohoří a prosluněné usedlosti v Provence. Cílem projektu bylo spojit tyto dva inspirační zdroje v kompaktní celek. Naším záměrem bylo neopakovat zavedené architektonické postupy a fráze, ale vytvořit unikátní a současnou odpověď na klientovy požadavky. Výsledný návrh je spojením těchto dvou specifických atmosfér. Z chalup jsme si vzali interiér v podobě masivního nábytku a z Provence práci se světlem. Výběr materiálů a barev potom koresponduje jak s inspiračními zdroji, tak s tóny okolní přírody. Jedná se o tmavou cementovou stěrku, dubové dřevo a bělenou březovou překližku.

Celkové řešení s výrazně modelovaným stropem ze světlé překližky využívá velké plochy balkonového okna k zalití celého prostoru světlem. To klouže po stropě a láme se na jeho hranách jako na vodní hladině. Strop v sobě skrývá systém bodů pro možnost zavěšení prvků, jako je houpací síť nebo hrazda na cvičení a bodová světla. Zároveň je pod ním schován nevzhledný průvlak a v kuchyňské části i odtah par z ostrůvku. Rozhodnutí vložit prolamovaný podhled nebylo snadné, protože znamenalo citelné snížení světelné výšky místnosti. Svébytnost řešení a funkčnost stropu nás ale přesvědčila o správnosti tohoto řešení.

Původně zbytečně prostorná (ale přesto tmavá) předsíň byla rozdělena skříňovou stěnou na chodbu a šatnu. Vstupní chodba je tak mnohem světelnější, a navíc dochází už při vstupu do bytu k silnému vizuálnímu propojení s oknem vzadu u jídelního stolu. Šatna uprostřed dispozice funguje jako filtr do ložnicové části. Kuchyň vzniká vysunutím velkých „zásuvek“ ze stěn. Podobně je linka u dřezu vytvořena vyjmutím části hmoty, která je následně umístěna na vedlejší stěně. Vsazená pracovní deska a dřez je z africké žuly se strukturálním povrchem. Stěna s náhodně rozmístěnými poličkami byla obložena také překližkou, aby byla příjemná na dotek i na opření. V této stěně je zabudována i malá vinotéka. Policová stěna s malými zásuvkami naproti je místem pro knihy, sound-system a jiné předměty z výbavy muzikanta.

Produkty a materiály

generální dodavatel – Le-bois / www.usti-truhlarna.cz (+strop z bělené překližky, úprava truhl. povrchů, veškerý nábytek)
pohledová stěrka- top4design – www.top4design.cz
kuchyňská linka výsuvy – Hettich /www.hettich.com
kuchyňská deska - GranitHolec / www.granitholec.cz
svítidla Artemide Tolomeo Braccio Parete
bodová světla ve stropě – ILLUXTRON - HV  Downlights
kuchyňské spotřebiče (lednice, myčka, trouba, varná deska) – AEG - www.aeg.cz/

Základní popis     Interier soukromého bytu v Ústí nad Labem
Architekt              Ing.arch.Štěpán Havlík
Email, web          Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., www.a-sh.cz
Klient                   soukromý
Projekt                 2014
Realizace            2015
Rozloha               69,4m2, (103,9 m2) řešená užitná plocha, celková užitná plocha bytu (i s nahrávacím studiem - nebylo součástí projektu)
Náklady               0,7 – 1 mil.
Fotografie            Boysplaynice/ www.boysplaynice.com

Galerie:

Projekt:

Ing. arch. Štěpán Havlík

Jsem architekt a pracuji v oboru od ukončení studia na Fakultě architektury ČVUT v roce 2008, získal jsem zkušenosti z různých atelierů viz moje CV a portfolio z tohoto období...

Copyright ArchTV 2024 & HARO Czech - web pro každého