Interier bytu Praha – Podolí

Malý mezonetový byt v domě z první poloviny 20. století v Praze - Podolí na kopci, s výhledem na Prahu, po rekonstrukci. V bytě chyběly úložné prostory, schodiště v rustikálním stylu zabíralo čtvrtinu obývacího prostoru. Co s tím?

Schodiště jsme odstranili, vložili bílý kubus úložného prostoru kolem kterého se vine nové elegantní schodiště v olivové dřevině do patra s ložnicemi.

Druhým vloženým prvkem je kvádr, opět v převažující bílé barvě, mezi předsíní a kuchyní. V polovině směrěm do předsíně jsou úložné skříně a kuchyňská část v sobě skrývá úložné skříně s velkými kuchyňskými spotřebiči.

Směrem do obytné části je tento kvádr kryt deskou v olivové dýze s celoskleněnými posuvnými dveřmi oddělujícími předsíň od obytné časti. Tak a úložné prostory jsou.

Dalším nezvyklým řešením je orientace sedačky proti oknu - toto umístění nám umožnilo využití celého obytného prostoru. A tak tzv. obýváková stěna včetně knihovny lemuje okna, skrývá za sklem radiátory a ve skříňce v meziprostoru je ukryta výsuvná televize.

Pod stropem je pak bílá garnýž se závěsy a vsazeným velkým promítacím plátnem. Po jeho spuštění se obytný prostor mění v malé kino.

Mezi otevřenou kuchyní a obytným prostorem je jídelní stůl. A zbylo místo i na piano pro paní „domu“.

V horním patře jsme ze dvou tvarově nevyhovujících pokojů, pomocí sádrokartonových příček vytvořili dostatečně velkou ložnici pro rodiče s úložnou skříní a kosmetickým stolkem a dva samostatné pokoje pro děti.

Celé vybavení interieru, tedy kromě sedačky a židlí, bylo navrženo a vyrobeno na míru .

Parkety zůstaly původní, ale podlaha v předsíni a kuchyni je nová v béžové betonové stěrce.

Barevnost interieru je řešena s ohledem na velikost bytu v bílém matu v kombinaci s deskami s olivovou dýhou. Ve shodě s majiteli pak byly interiéry doplněny prvky s výrazným barevným akcentem - červená sedačka, barevné závěsy a čalounění v ložnicích.

Součástí návrhu byl i výběr a rozmístění všech osvětlovacích těles. No a pak už si tento malý mezonetový byt začal žít životem svým a životem majitelů.

Galerie:

Projekt:

Ing. arch. Dita Nováková

PROČ:
Baví mě hledat řešení architektury a designu,tvořit,přemýšlet o souvislostech,funkci a o lidech,kteří budou v domě bydlet,pracovat,stonat,prožívat kulturu,sport a poznávání.

JAK:
Hledání cestou diskuzí,nad koncepty k návrhům,skicám,variantám ,všechny stupně projektu a projednání...

Copyright ArchTV 2024 & HARO Czech - web pro každého