Kabelovna Studios

Kabelovna Studios se nacházejí v bývalé továrně na výrobu elektrických kabelů a drátů v pražských Holešovicích. Objekt, který byl postaven v roce 1908, je součástí tamní slavné dělnické kolonie ze 70. let 19. století. Od té doby se sice okolí bývalé továrny proměnilo, nicméně městský blok si stále zachoval svou industriální atmosféru. 

Hala, ve které nahrávací studia sídlí, sdružuje několik uměleckých subjektů – módního návrháře, malíře a designéry a výrobce oděvů s potiskem – a vytváří tak inspirativní tvůrčí prostředí.

Toto jedinečné setkání industriálních prvků a současného umění bylo výzvou pro netradiční designové řešení nahrávacích studií.
Nahrávací prostory se obvykle řídí především akustickými požadavky a rezignují na požadované pohodlí, které umělci potřebují pro mnohahodinovou práci. Využívají například jen zřídka přirozeného osvětlení, přírodních materiálů nebo skleněných příček.

Kabelovna Studios představují v tomto ohledu nový koncept prostředí pro nahrávání a postprodukci hudby: přirozené denní světlo dostatečně prostupuje velkými střešními světlíky původní industriální haly, skleněné příčky propojují studia se zbytkem prostoru; pečlivě zrestaurované cihlové zdi a pět metrů vysoké šikmé stropy bývalé továrny dokonce přirozeně pomáhají s akustickými vlastnostmi prostoru. Surové stěny pak doplňují akustické panely ztvárněné umělcem MAXIMem. 

Architekti byli okouzleni silným charakterem místa a jeho geniem loci, a proto se rozhodli jej co nejvíce zdůraznit. Nová ová béžová anhydritová podlaha, která prostor sjednocuje, umožňuje stěnám a dalším stávajícím texturám a prvkům vyniknout. Černá barva byla použita pro nové prvky - jako jsou dveře nebo technické vybavení, ale také jako pozadí pro starší kusy nábytku a na míru navržená svítidla.

Prostorové uspořádání je jednoduché a intuitivní: velká společná místnost - obývací pokoj studia - umístěná v největší části haly, vítá hosty recepčním stolem, posezením a kuchyňskou linkou, zatímco nahrávací studia jsou přístupná za částečně prosklenými dveřmi. Vstupnímu prostoru dominuje lustr Bomma Orbital, který se vznáší nad masivním dřevěným stolem a umocňuje výšku prostoru. Popínavé rostliny, důmyslně skryté v květináčích, obrůstají černé stěny a oddělující recepci od ostatních obyvatel haly. Každé nahrávací studio je vybaveno vlastní bílou nahrávací místností, která je odhlučněná, ale zároveň jsou částečně zachovány původní cihlové stěny. 

Útulnou atmosféru dotváří renovovaný nábytek: sezení je kombinací koňakových sedaček a křesel Bratislava ze 70. let v černé kůži. Původní divadelní sezení, které se nachází v "obývacím pokoji" studia, uvítá i větší počet hostů na večírcích. 

Neonová světla, navržená architekty, odkazují na funkci studia: stropům nahrávacího studia dominují velké světelné zvukové vlny, jejichž tvar se při pohybu prostorem neustále mění. Tyto jemné struktury doprovází neonové číslo, které je studiu přiděleno a zve umělce do nahrávací  místnosti. 

S vizí vytvořit prostor, který bude prezentovat citlivou identitu tvorby, je Kabelovna Studios skvělým příkladem evolučního přístupu k designu, který propojuje minulé a budoucí využití budovy. Zachováním stávajících prvků a doplněním novějších vedlo špičkové technické vybavení pracovního prostoru k jedinečnému,  designu. To zásadně snížilo dopady na životní prostředí, náklady na projekt a zároveň poskytlo pracovní prostor, který je lidský a esteticky citlivý.

Materiály
cihly plné pálené - nosné konstrukce a dělící příčky
ocel - sloupy, trámy, nábytek
ocel a sklo - akustické dveře
anhydritová podlaha - studia
beton - podlaha společné prostory
dub - stoly dle autorského návrhu – společné prostory pro klienty a produkci
cypriš - stolek dle autorského návrhu
forbo s MDF - nábytek dle autorského návrhu - studia a nahrávací místnosti
led neon - světla dle autorského návrhu – studia
akustická pěna - nahrávací místnosti
koberec - nahrávací místnosti
kůže - čalouněný nábytek - společné prostory pro klienty a produkci
recyklovaná kůže - čalouněný nábytek - studia

Značky
židle Aeron - Herman Miller\www.hermanmiller.com
piano Petrof - Petrof Pianos\www.petrof.cz
lustr Orbital - Bomma\www.bomma.cz
akustické dveře a okno - Morávek\www.moravekcz.cz
stínící rolety - Starsun\www.starsun.cz
pohovka Statement - BePureHome\www.bepurehome.com
akustické panely Lappa/MAXIM — Dřevopodnik Holešov\www.pelmeldesign.czwww.lappastudio.com, www.maximdtla.com
křesla Bratislava - TON\www.ton.eu
židle Ironica - Lappa design\www.lappastudio.com, www.maximdtla.com
světla Sound Wave - custom lights designed by B² Architecture\www.b2architecture.eu
zelená stěna - Lukáš Špetlík

Studio

B² Architecture

Autor

Barbara Bencova

Kontaktní e-mail

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Web

www.b2architecture.eu

Sociální média

www.facebook.com/b2architecture
www.instagram.com/b2architecture.eu

Adresa studia

Náplavní 1, 120 00 Praha 2, Česká Republika

   

Umístění projektu

Dělnická 27, Praha 7

Země projektu

Česká republika

   

Rok projektu

2021-2022

Rok dokončení

2022

Užitná plocha

250 m²

   

Klient

Karel Havlíček / Kabelovna Studios

E-mail klienta

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Web klienta

www.karelhavlicek.com

Web projektu

www.kabelovnastudios.cz

   

Fotografie

Alex Shoots Buildings, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., www.alexshootsbuildings.com

Spolupráce

Akustické panely: MAXIM, www.maximdtla.com

 

Galerie:

Bio - B² Architecture

B² Architecture je architektonické a designové studio se zaměřením na inovativní design a důrazem na soulad tvarů a materiálů.

Studio řeší projekty ve všech měřítkách: od soukromých rezidenčních...

Copyright ArchTV 2023 & HARO Czech - web pro každého