Dům se sloupy z douglasky

Dům se sloupy z douglasky stojí na magickém místě u březového hájku, na který je z domu krásný výhled.

Majitelé na pozemku mnoho let žili v původním domě. Nízkoenergetický dům ve tvaru L je mírně zapuštěn v terénu a jeho vstup je zvýrazněn dveřmi červené barvy. Sloupy nesoucí přesahy střechy jsou mohutné a vytvářejí dojem stability. Na sloupy je použita douglaska tisolistá, jež měla dlouhá léta své kořeny zapuštěny v pozemku a kterou do výsledné podoby opracoval sám majitel. Dřevěný obklad fasády je proveden z cedru bez nátěru. Horizontální pás oken je zvýrazněn změnou obkladu fasády - mezi okny je cedrový šindel. Jako kontrast k dřevěné fasádě jsme použili hliníková okna v antracitové barvě. Dispozice je rozdělena na dvě zóny. V severozápadní části nalevo od zádveří je zóna s hlavním obytným prostorem, kde se nachází kuchyně se spíží, jídelna a obývací pokoj. Prostor je maximálně propojen se zahradou díky prosklení celé stěny. Srdcem domu je výrazný krb s místem pro relaxaci. Kuchyni prosvětluje rohové okno, které přispívá vizuálnímu propojení se stávajícím domem a přístupovou cestou. Klidová zóna v jihovýchodní části domu je propojená společnou chodbou se zádveřím a obytným prostorem. Zahrnuje ložnici, pokoj hosta a pracovnu, koupelnu s výhledem do zahrady, samostatné WC a technickou místnost. Obytné místnosti a koupelnu propojuje krytá terasa, která nabízí příjemné posezení v návaznosti na hlavní obytný prostor. Interiér domu se nese ve znamení dřeva – dominují mu cedrové obklady na stropech a dub na podlaze a nábytku. Koupelnu zdobí olivové dřevo. Pokoj hostů je březový. Symbolické propojení nového a starého tvoří jídelní stůl s intarzií třešňového dřeva ze zahrady do dubového základu. V zádveří majitele vítá dlažba s motivem rodiny.

Místo stavby: Středočeský kraj
Stupeň dokumentace: studie, prováděcí dokumentace, koncept interiéru
Autor projektu: ARCHCON atelier, s.r.o., www.archcon.cz
Dokončení: 2018
Konstrukční systém: obvodová konstrukce masivní dřevěné panely DEKPANEL, střešní konstrukce STEICO joist s foukanou celulózou
Větrání: řízené s rekuperací tepla
typ domu: nízkoenergetický
Realizace: DŘEVOSTAVBY BISKUP, s.r.o., www.drevostavbybiskup.cz
Foto: Martin Zeman

Galerie:

 

Ing. Irena Truhlářová

Narodila se v roce 1982 v Litvínově. V roce 2007 absolvovala obor pozemní stavby a architektura na FSV - ČVUT v Praze. Od roku 2010 je autorizovanou inženýrkou pro pozemní stavby.

Působí jako...

Copyright ArchTV 2024 & HARO Czech - web pro každého