Vila ve staré zahradě

Nový dům je postavený uprostřed staré zahrady, otevírá se jižnímu slunci a nádherným výhledům na kopce Brdského masivu. Je navržen pro čtyřčlennou rodinu se společenskými prostory a zázemím rodičů v přízemí, děti mají samostatné patro s vlastní střešní zahradou a společnou halou.

Chtěli jsme, aby dům jemně zapadl mezi okolní domy původní zástavby a mezi stromy staré zahrady, aby dokázal využít možnosti výhledů a přírodních zdrojů a aby tepelně a ekonomicky dobře fungoval přirozeně, bez současných umělých „pasivních standardů“.

Zadáním bylo navrhnout dům pro čtyřčlennou rodinu.
Rodiče pohybující se denně v umělých kancelářských open-space prostorách měli zásadní touhu po přírodních materiálech a intimitě.

Dětská část byla požadována snadno oddělitelná od ostatních prostor, výhledově pro dobu, až děti odrostou.

Velká pozornost klienta byla kladena na hospodárnost stavby a provozu domu, stínění slunečních paprsků ve dne a světelného znečištění generovaného domem v noci.

Byl požadován venkovní krytý prostor pro celoroční sezení a sušení plodů a bylin.

Parcela je situována nedaleko Prahy, na jižním svahu nad Berounkou s nádherným výhledem na Brdský masiv. Přístup na pozemek je z jižní strany, což se stalo dispoziční výzvou.

Na zahradě stála stará chata a vzrostlé stromy – dole staré ovocné odrůdy, nahoře jehličnany a ořech.


V návrhu jsme chtěli využít maximální povolenou zastavitelnost pozemku a většinu funkcí domu, pro snadný pohyb, soustředit do přízemí (společenská a rodičovská část), menší dětskou část nahoru.

Hlavní hmotu domu jsme maximálně natáhli mezi východní a západní hranici, abychom vytvořili co nejdelší jižní fasádu – prohřívání/vytápění domu sluncem v topné sezóně. Letní slunce je naopak přirozeně stíněno zapuštěním prosklené fasády (zápražím).
Dům jsme se snažili na pozemku umístit co nejvýše kvůli výhledům do kraje, dále na střih se sousedními objekty (soukromí) a s maximálním ohledem na staré vzrostlé stromy. To vygenerovalo polohu zhruba uprostřed pozemku a vznik dvou zahrad – jižního slunného ovocného sadu a severního stinného lesíčku.

Hlavní přízemní objem domu je ze solidního materiálu keramických tvárnic (bez vnějšího zateplení) a příčkovek, a je zastřešen betonovým stropem (pocit bezpečí). Střecha nad přízemím je koncipována jako zahrada, louka s motýly. Na ní je umístěna lehká dřevěná bouda/chata, jako místo pro dospívající děti.

Přístup do domu je po vlnité pěšině vedoucí z hlavní komunikace. Garáž je ponechána dole, nestíní výhledům z obytné části. Za domem je zahradní domek se saunou, přistavěný k části původní chaty.

Dispozičně je přízemí rozděleno na jižní společenskou a severní soukromou část.
Jižní prostor má pět segmentů, jedním z nich je vstupní hala. Podél celé jižní stěny je zapuštěné zápraží, prostor mezi vnitřkem a vnějškem.

V dřevěném patře jsou v krajích dva dětské pokoje se společnou střední halou a výstupy na střešní zahradu. Nejkrásnější výhledy.

Materiály

keramické tvárnice Heluz Family 2in1 – obvodové zdivo přízemí
pohledový beton – strop nad přízemím
modřínová prkna – venkovní dřevěné obklady v přízemí a patře
titanzinkový plech Rheinzink prePATINA blue grey – střecha
zelená střecha Optigreen – střešní zahrada

Značky

okna — Janošík\www.janosik.cz
keramické obklady — Ce.si\www.cesiceramica.it
krbová kamna 16/58 Cube — Stûv\www.stuv.com

Studio

kaa-studio

Autor

Kamila Holubcová
Antonín Holubec

Kontaktní e-mail

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Web

www.kaa-studio.cz

Adresa studia

Zapova 20, 150 00 Praha 5, Česká republika

   

Umístění projektu

Žatecká ul., Černošice, Praha-západ

Země projektu

Česká republika

   

Rok projektu

2016

Rok dokončení

2020

Zastavěná plocha

190 m²

Hrubá podlahová plocha

260 m²

Užitná plocha

210 m²

Plocha pozemku

925 m²

Náklady

10 mil. Kč

   

Fotografie

BoysPlayNice, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., www.boysplaynice.com

Spolupráce

Hlavní inženýr projektu: Tomáš Zima, www.win-home.cz
Stavitel: Petr Louma, www.lconstruct.cz
Vybavení interiéru: David Brada, www.preklizka.com

 

Galerie:

Další projekty architekta

KAA - studio

ing. arch. Kamila Holubcová
ing. arch. Antonín Holubec

Zabýváme se širokým spektrem činnosti od urbanismu k návrhům novostaveb či rekonstrukcí až po interiéry a drobný design. Po syntéze a následné analýze...

Copyright ArchTV 2024 & HARO Czech - web pro každého