Projekt nové radnice byl inspirován kostkami cukru

Unikátní budova radnice Prahy 12 přináší úřad 21. století. Kromě dostupnosti veškerých služeb městského úřadu na jednom místě nabídne nová radnice občanům také mnoho příležitostí pro trávení volné času. Projekt nejmodernější pražské radnice vytvořil architektonický ateliér LOXIA, jeho výstavba bude zahájena už letos na jaře a dokončena bude do dvou let.

Radnice a její služby se nově otevírají prakticky i symbolicky lidem a naplní svůj prostor aktivitami i životem. Důmyslný koncept třídílné budovy propojuje služby radnice a vytváří zázemí pro zdejší obyvatele. Například o multifunkční sál sloužící pro zasedání se zastupitelstvo v mezičase rozdělí s občany, a tak zde zázemí najdou také divadelní představení, hudební produkce, plesy, projekce atd. A takto velký prostor ocení i místní zájmové spolky nebo třeba společenství vlastníků z bytových domů v okolí.

Budování centra správy městské části jde ruku v ruce s lidmi
Na sál přirozeně navazuje restaurace, která vytváří zázemí pro návštěvníky koncertů i zaměstnance. Vyšším cílem je využít dostatečné kapacity kuchyně a například poskytnout obědy sociálně slabším občanům nebo seniorům. Služby veřejnosti zajistí ve vstupní hale kromě dětského koutku i kavárna, menší obchody a další poskytovatelé služeb. Prostor pro další nájemce je i v dalších podlažích radnice. V budoucnosti je vedení města může využít pro své úředníky, zatímco do té doby mohou z nájmu pokrýt část nákladů na provoz radnice. V objektu bude také elegantní obřadní síň, rozlehlá terasa i místo pro zaparkování.

 „Práce na projektech, které slouží každodenně obyvatelům města, jsou tím nejzajímavějším, na čem se může architekt podílet. Musíte se umět vcítit do potřeb všech, kterým má stavba sloužit po několik desetiletí, ale zároveň pracovat maximálně efektivně a umět předvídat,“ představuje projekt radnice hlavní architektka projektu ze studia LOXIA Ing. arch. Jana Mastíková a dodává: „Budova nové radnice Prahy 12 ukazuje, že když se setká důraz na funkčnost s citem pro estetiku a osvíceností zadavatele, mohou pro veřejnost vzniknout výjimečné budovy.“

Srdce Modřan jako klíč k dopravní dostupnosti
Lokalita pro výstavbu byla daná dlouho před vznikem projektu. Pozemek v sousedství stávající radnice – mezi ulicemi Písková a Generála Šišky je velmi dobře dostupný jak autobusem, tak tramvají nebo vlastním vozem a centrum čtvrti vyhovuje i pěším. Radnice pro 21. století dostává svému přízvisku i v dopravní obslužnosti, protože vznikne na místě plánované trasy metra D.

Jakou roli hrál při novém návrhu radnice kostkový cukr?
Architektonická kancelář LOXIA vycházela při kreativním návrhu z vlastního znaku městské části – na kterém je černobílá cukrová homole se zlatými zkříženými klíči. Byl to totiž právě místní cukrovar, který měl v minulosti velký podíl na rozvoji tehdy samostatné předměstské oblasti, a tak se i dostal do znaku Modřan. Architekti se rozhodli navázat na slavnou minulost a promítli jej do komplexu moderní budovy v podobě tří propojených cukrových kostek, ve které budou všechna pracoviště radnice. „S vědomím všech nezbytných parametrů nové radnice, jsme navrhli budovu důstojnou, ale nikoliv pompézní,“ přibližuje hlavní architektka projektu ze studia LOXIA Ing. arch. Jana Mastíková.

Současný stav administrativních pracovišť nenahrává rozvoji městské části
Dvanáctá městská část je čtvrtou nejrozlehlejší částí Prahy a bydlí zde přes 66 tisíc obyvatel. Potřeby velkého počtu místních, i osob, kteří zde pracují a vyřizují nezbytnosti, v současné době obstarává zhruba 220 úředníků a 35 zastupitelů. Ti jsou rozmístěni v sedmi různých budovách v Modřanech a Kamýku. Radnice proto vypsala výběrové řízení na projekt, který měl za cíl spojit všechna pracoviště na jednu adresu.

Plány nové radnice ke stavbě v systému BIM poslouží i za sto let
Projekt nové radnice byl vytvořen v softwaru REVIT kompletně v BIM (z anglického building information modeling). Výhodou této moderní metody je nejen snadná vizualizace zanesených parametrů budovy a možnost odladění návrhu do posledního detailu kompletně ve 3D, ale může být také dobrým pomocníkem pro další správu objektu. Systém připomíná například provedení nutných revizí a při opravách je v něm snadno k nalezení rozložení veškerých sítí a rozvodů.

S projektem Nová radnice Praha 12 se lze právě teď seznámit v rámci výstavy Praha zítra v areálu Emauzského kláštera v prostoru CAMP.

Parametry nové radnice:

Plocha 

  1. HPP nadzemní části - cca 12 700 m2 (včetně strojoven na střeše)
  2. HPP suterén - cca 2 650m2 
  3. Multifunkční sál + foyer včetně technického zázemí – plocha celkem 435 m2
  4. Restaurace - plocha celkem 360 m2, z toho veřejná část pro hosty cca 173 m2
  5. Pronajímatelné kanceláře - plocha celkem cca 830 m2 včetně zázemí a komunikací
  6. Pronajímatelné obchodní plochy - plocha celkem cca 157 m2

 Parkování

  1. SUTERÉN - PARKOVACÍ MÍSTA: 55 parkovacích míst, 4 místa na motorky, stání pro jízdní kola
  2. VEŘEJNÉ PARKOVIŠTĚ PŘED RADNICÍ: 46
  3. PARKOVIŠTĚ NA VÝCHODNÍ STRANĚ POZEMKU: 62

Kapacita radnice 262 trvalých pracovišť
Restaurace – kapacita 600 jídel denně

Galerie: 

Architektonické studio LOXIA

Architektonické studio LOXIA propojuje vášeň pro architekturu, kreativitu, zkušenosti a cit pro veřejný prostor s potřebami klientů již téměř 25 let. Sehraný tým architektů a stavebních inženýrů provází stavby od...

Copyright ArchTV 2024 & HARO Czech - web pro každého