Jak zachránit památky výstavbou nových objektů?

Téma záchrany památek často vyvolává kontroverzní reakce napříč společností. Při rekonstrukci historicky významných budov hraje roli řada faktorů. Důraz je kladen na zachování původního vzhledu objektu a nutností je splnění požadavků kladených památkáři. Dalším důležitým faktorem je financování, památky bývají často velmi zchátralé, a proto náklady na rekonstrukci šplhají do astronomických výšek. Projekty Chateau Troja Residence a Vila Kajetánka jsou krásným příkladem toho, jak lze historicky významné budovy zachránit, vdechnout jim nový život při zachování původního genia loci a jak celou rekonstrukci financovat díky výstavbě nových objektů pro rezidenční bydlení.

Chateau Troja Residence

Sedmá městská část se může pyšnit zachráněným historickým objektem. Areál panského statku ze 17. století, který od 80. let 20. století chátral a poslední ránu mu zasadily ničivé povodně, se proměnil v exkluzivní místo k životu. Záchraně šesti památkově cenných objektů pomohla výstavba sedmi novostaveb, a tak v bezprostřední blízkosti Trojského zámku vzniklo luxusní bydlení spojující památky ze 17. s komfortem 21. století.

I přes mimořádnou náročnost záchranných prací s nejistým výsledkem se týmy architektů a developera pod nesmlouvavým dohledem památkářů rozhodly cenné objekty a jedinečný genius loci zachovat pro další generace. Historické budovy byly poškozeny absencí dlouhodobé údržby, která je oslabila a odhalila jejich slabá místa, aby pak dílo zkázy dokončila rozlitá Vltava. Na řadu tak musely přijít netradiční a nákladné stavební postupy. „Náročnost rekonstrukce byla enormní, ale podařilo se. Z výsledku máme radost nejen my, investor a památkáři, ale i noví obyvatelé,“ komentuje architektka Jana Mastíková ze studia LOXIA, které je autorem celého projektu. Součástí stavebních a rekonstrukčních prací byla také řada moderních a technicky zajímavých prvků, např. unikátní prosklený výtah, specifická výsuvná okna řízená meteostanicí a další.

Vzhledem k tomu, že celková rekonstrukce a záchrana historických památek dávaly ekonomický smysl jen díky vzniku novostaveb, bylo nezbytné najít takové řešení, aby původní budovy a novostavby spolu ladily, přirozeně splynuly s okolím, ale také vyhovovaly životnímu stylu 21. století. „Co se ze začátku tvářilo pro mnohé jako jednoznačný hendikep, ukázalo se v důsledku jako jedna z nejsilnějších stránek projektu,“ popisuje architektka. „Pojítkem všech, tedy starých i nových staveb jsou barokní mansardy. V původních částech se navíc podařilo zachovat působivé vikýře a klenby, které vnášejí do interiérů další zajímavé prvky,“ nastínila hledání spojení mezi staletími Jana Mastíková. Celý komplex odpovídá hustotě okolní zástavby, kde se nacházejí zejména soukromé vilky.

V obou částech architekti navrhli 72 bytů. Novostavby mají terasy a balkony, ze kterých jsou příjemné výhledy na památky v okolí. Samotnou kapitolou je 6 luxusních penthousů v posledních podlažích objektů. Ty mají samostatná oddělená parkovací stání, soukromý vchod z garáží, vlastní výtah, vinný sklep či wellness.

Součástí exkluzivního rezidenčního areálu jsou i okouzlující romantické zahrady stylově navazující na geometrické francouzské zahrady Trojského zámku. Pěstěná zahrada Chateau Troja Residence je komponována jako soubor několika propojených komorních zahrad. Zahrady se svěží, bujnou i tvarově upravenou zelení poskytují vizuální požitky a odpočinutí na „Nádvoří“ areálu, u vodních prvků, ve stinných zákoutích nebo v „Zahradě s labyrintem a slunečními hodinami“. Procházka zahradou se všemi průhledy, promenádami, sochařskými plastikami i stinnými zákoutími tak nabízí obyvatelům i návštěvníkům jedinečný zážitek.

Developerský projekt Chateau Troja Residence získal v roce 2019 ocenění jak veřejnosti, tak odborné poroty v soutěži Realitní projekt roku.

Obytný soubor Kajetánka

V blízkosti historické usedlosti Kajetánka v Praze na Břevnově, jejíž historie sahá až do 16. století, vznikl obytný soubor, který sdílí park společně s historickými budovami. V 17. století sloužila Kajetánka jako malý klášter, později byla přestavěna na malebný zámeček, v roce 1948 byl objekt vyvlastněn a v průběhu 20. století zchátral. Vzhledem ke stavu budovy byly náklady na rekonstrukci tak vysoké, že město ve svém rozpočtu nenašlo na obnovu této historické budovy dostatek finančních prostředků. Nakonec se ale našel způsob, jak zchátralému objektu vdechnout nový život – výměnou za rekonstrukci Kajetánky město povolilo citlivou výstavbu nových obytných domů. V rámci rekonstrukce byl zámeček z dispozičního hlediska zachován, dominantním prvkem je stále prostor haly a salonků po obou stranách schodiště. Budova je nyní využívána jako restaurace, v přízemí je proto kuchyně s příslušným zázemím, v patře pak administrativní blok pro vedení objektu. Hygienické zázemí je v obou podlažích v severozápadní části budovy.

Nově postavený bytový soubor se skládá ze 145 bytů ve čtyřech čtyř a pětipodlažních budovách. Komplex nabízí bytové jednotky s dispozicemi od 1+kk do 3+kk o velikosti od 37 do 90 m². Čtyřpodlažní novostavby, které jsou založeny na plošné desce vyztužené patkami a pasy, mají dvě podzemní podlaží – v suterénech se kombinuje pásmo bytových jednotek se sklepními kójemi, technickými prostory, včetně kotelny a garážovým prostorem. V nadzemních podlažích jsou ze dvou schodišť s výtahem přístupné byty. Solitérní pětipodlažní budova má střešní terasu a částečně i půdní prostor. Parkovací stání v objektech jsou řešena podzemními garážemi a každý přízemní byt má vlastní předzahrádku.

Součástí návrhu, jehož autorem je studio LOXIA, byla nejen rekonstrukce historického zámečku a výstavba nových rezidenčních objektů, ale také obnova oranžerie a zahradního domku a úprava parku, rybníka a komunikací.

Historicky cenná barokní budova oranžerie byla postavena v polovině 18. století a v průběhu 19. století byla přestavěna pro obytné účely. Po rekonstrukci nabízí tato budova luxusní bydlení, které poskytuje veškerý komfort a moderní vymoženosti. Byty s vlastními předzahrádkami jsou vícepodlažní – v krajních křídlech objektu mají tři úrovně (dvě podlaží a obytné podkroví), byt v rondelu má podlaží tři, plus obytné podkroví.

Obytný soubor Kajetánka získal v rámci Realitního projektu 2011 několik ocenění: Cena odborné poroty za 2. umístění v České republice, Cena odborné poroty za 1. umístění v regionu Praha 6 a Cena veřejnosti v regionu Praha 6.

Osvícený investor

Pro oba projekty záchrany významných památek prostřednictvím výstavby nových objektů našla LOXIA stejného osvíceného investora – společnost Coast Capital Partners (CCP). Pánové Doron Friedman a Daniel Aalsvel zaměřili svou firmu na projekty spojné s historickým dědictvím. Kultura v jejich pojetí spojuje historii s budoucností a o to se snaží ve všech svých projektech. Díky spolupráci LOXIA a CCP se tak podařilo zachránit významné historické památky a zároveň vybudovat ve dvou pražských lokalitách jedinečné bydlení s respektem k daným místům.

Galerie:

Architektonické studio LOXIA

Architektonické studio LOXIA propojuje vášeň pro architekturu, kreativitu, zkušenosti a cit pro veřejný prostor s potřebami klientů již téměř 25 let. Sehraný tým architektů a stavebních inženýrů provází stavby od...

Copyright ArchTV 2024 & HARO Czech - web pro každého