Bytový dům v Holečkově oslovil mezinárodní porotu i nájemníky

Novostavba netradičního eliptického tvaru v Holečkově ulici na pražském Smíchově budí pozornost. Rezidenční část, která nabízí nájemní bydlení vysokého standardu, je aktuálně z 85 % pronajata. Zaujala také  mezinárodní porotu České ceny za architekturu, která ji nominovala jako finalistu soutěže. Pod návrhem stavby, která nahradila v uliční proluce bývalou tiskárnu, je podepsána kancelář DAM architekti.

Na začátku tisíciletí stál v Holečkově ulici 26 na zemním valu solitér tiskařské dílny, který však po řadě rekonstrukcí ztratil veškerou historickou i architektonickou hodnotu. Proto Richard Doležal z kanceláře DAM architekti se svým týmem navrhl v souladu se záměry investora nekonvenční novostavbu, zachovávající původní otevřenost a vzdušnost území. „Výsledkem je volně stojící bytový solitér respektující proporce a měřítko sousedních budov. Je chráněn protihlukovou skleněnou stěnou a stojí odsazen od ulice na nově vzniklém dvoupatrovém proskleném soklu s komerčními funkcemi, který nahradil původní zemní val a propojil sousední blokovou zástavbu”, představil novostavbu autor.

Rezidenční ovál novostavby nabízí 30 bytů vysokého standardu, z nichž některé jsou kompletně zařízeny. „Ve spodních podlažích bytového domu jsou bytové jednotky menší a střední velikosti, částečně s přilehlými zahrádkami. Směrem vzhůru se plocha bytů zvětšuje a v pátém poschodí se rozprostírají čtyři velkoplošné byty se střešními terasami”, popsal bytový trakt Richard Doležal. Jeho fasády jsou na jižní straně koncipovány jako celoskleněné, ale i na straně severní jsou navržena velkoformátová okna na celou výšku pater. Na severovýchodní straně bytového solitéru vznikly velkorysé prostory wellness, využívané rezidenty a rehabilitačními studii v komerční části objektu. Relaxační zóna nabízí kromě patnáctimetrového bazénu také vnitřní a venkovní odpočinkové prostory s barem, saunou a šatnami s potřebným příslušenstvím. Za budovou se na svahu bývalých vinic a sadů rozléhá rozsáhlá zahrada se vzrostlými stromy, která kromě mnoha možností posezení uprostřed zeleně nabízí společné vybavení jako dětské hřiště, či altán s venkovní kuchyní a grilovacím koutem ve své horní části.

Smíchovská novostavba upoutala pozornost mezinárodní odborné poroty 8. ročníku České ceny za architekturu. Ta bytový dům Holečkova 26 vybrala mezi 31 nominovaných finalistů z letošních 241 přihlášených staveb. Pouze osm nominací je z hlavního města. Výsledek soutěže bude znám v listopadu letošního roku.

Základní informace

Místo: Holečkova 26, Praha 5 - Smíchov
Investor: Irnerio Praha s.r.o.
Rok dokončení: 2022
Autoři: Richard Doležal, Lenka Kadrmasová, Hana Němečková, Marek Topič
Spolupráce: Stella Boechat Cordeiro, Jan Holna
Hrubá podlažní plocha:
Podzemní parkoviště, technické a vedlejší prostory, wellness 3.840 m2
Vstupní prostory, komerční a kancelářské plochy 2.120 m2
Byty 4.560 m2
Celkem 10.520 m2
Není započítána plocha teras bytů o rozloze 1.000 m2

Fotografie: Jiří Šebek, archiv DAM architekti, archiv investora

Galerie:

DAM architekti

Architektonická kancelář DAM architekti působí na českém trhu více než 30 let. Těžiště její činnosti spočívá především v pražských realizacích.

Mezi nejznámější patří Palác Euro ve spodní části...

Copyright ArchTV 2024 & HARO Czech - web pro každého