Inovační a vzdělávací centrum International School of Prague

Účel, kterému knihovna dříve sloužila, se změnil a vyvinul – nástup digitálních médií, 3D tisku a virtuální či rozšířené reality tento proces ještě více umocnil. Hlavní změnou je propojení různých typů výuky do jednoho multifunkčního prostoru. Inovační a vzdělávací centrum sjednocuje knihovnu, studovnu a workshop s integrovaným pobytovým schodištěm. „Díky blízkému vztahu s agilním vedením školy se nám podařilo realizovat odvážnou a silnou vizi konceptu, new learning. Cílem bylo přinést maximum vizuální transparentnosti a navrhnout vybavení s důrazem na různorodou ergonomii dětí,“ doplňují architekti Antal a Stára. Do projektu byli také přizváni specialisté na tvorbu knihoven z Velké Británie, kteří s architekty konzultovali požadavky knihovnictví 21. století. Vznikl tak silný tým, díky němuž byl projekt, i přes nepříznivé okolnosti spojené s pandemií, dokončen včas.

Knihovny díky digitalizaci procházejí v posledních letech výraznou transformací. Hlavní otevřená knihovní část tak nefunguje jako tradiční knihovna, ale spíše jako labyrint poznání. Svým uspořádáním provází návštěvníka prostorem a nabízí mu místo pro studium nebo setkání se spolužáky. Knihovní regály byly navrženy s důrazem na flexibilitu, jsou proto opatřeny kolečky a variabilním uspořádáním polic. Důležitým tématem projektu byl akustický a světelný komfort. Akustické panely ve tvaru papírových vlaštovek jsou doplněny o zvětšenou reprodukci labyrintu z knihy Ptačí sněm autora Petra Síse. Tyto dynamické skulptury oživují prostor a dodávají mu lehkost a hravost.

Teoretickou výuku doplňuje školní dílna budoucnosti tzv.Idea-Lab. Studenti zde mohou využívat 3D tiskárny, CNC frézy či laserové řezačky. Prostor Idea-Labu je vizuálně propojen s knihovnou a přirozeně tak vzniká synergie mezi vzděláním a následnou praxí. Stejně jako zbytek inovačního a vzdělávacího centra je i dílna zařízena s důrazem na flexibilitu, stoly je možné v prostoru přesouvat, elektrifikaci prostoru zajišťují neobvyklé stropní navijáky.

Otevřený prostor mezaninu s neformálním prostředím je koncipován jako čítárna nebo místo setkávání. Inspiraci z kancelářských realizací si architekti propůjčili a prostor doplnili o odhlučněné call boxy. Čítárna/studovna jako reprezentant neformálního prostředí je oživena velkým průhledem do prostoru knihovny. Největší místnost v prvním podlaží pak nemá jednoznačně dedikovanou funkci. Tento multifunkční prostor může sloužit jako zasedací, videokonferenční nebo přednášková místnost.

Za rafinovaným výsledkem stojí jednoduchá idea – místo, kde spolu mohou lidé a knihy navzájem komunikovat. Spojení, které probíhá mezi čtenářem a knihou, si nezaslouží být ničím vyrušováno. „Při návrhu jsme se soustředili na vytvoření příjemné, uklidňující atmosféry, která nabízí optimální podmínky pro tento dialog,“ dodávají architekti. Prostoru, který má stimulovat, dominují tlumené barvy a přírodní materiály. Odstíny bílé a šedé se propisují díky vinylové podlaze nebo recyklovaným kobercům od firmy Interface. Přírodní materiály zde zastupuje dubová dýha, která tvoří obklad pobytového schodiště a akustických lamel na stěnách. Světlé barvy akcentuje pestrý sedací nábytek Vitra a Sancal.

Materiály
dýha – viditelné části nábytku, pracovní desky, police
masiv – posedové schodiště
dubové latě – odklad stěn
potah – sedací nábytek
filc – podklad dřevěných latí
ocelový plech – kovová dvířka, pegboard

Značky
sofa La Isla — Sancal\www.sancal.com
křeslo a sofa Rew — Sancal\www.sancal.com
židle All Platic — Vitra\www.vitra.com
židle Tin Top — Vitra\www.vitra.com
židle Dax — Vitra\www.vitra.com
konferenční stolek YYY Table — TON\www.ton.eu
stolek Stylus — Pedrali\www.pedrali.it
taburet Visiona Stool — Vitra\www.vitra.com
stolička Tabouret H — Tolix\www.tolix.com
svítidlo Streamliner 70S — Deltalight\www.deltalight.com
svítidlo Ultra x Down-Up LED 930 — Deltalight\www.deltalight.com

Studio

Studio Perspektiv s.r.o.

Autor

Ing.arch. Martin Stára, architekt, jednatel
Ing. arch. Ján Antal, architekt, jednatel

Kontaktní e-mail

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Web

www.perspektiv.cz

Sociální média

www.instagram.com/studio.perspektiv
www.facebook.com/studioperspektiv
cz.pinterest.com/studioperspektiv
www.linkedin.com/company/studio-perspektiv

Adresa studia

Belgická 32, 120 00 Praha 2, Česká republika

Projekční tým

Ing. arch. Tereza Houdková, architekt
Ing. arch. Markéta Michálková, architekt
Ing. arch. Barbora Babocká, architekt
Bc. Monika Škardová, architekt
Ing. arch. Yana Stepankova, vizualizace

   

Umístění projektu

Nebušická 700, 164 00 Praha 6

Země projektu

Česká republika

   

Rok projektu

2020

Rok dokončení

2020

Zastavěná plocha

860 m²

Hrubá podlahová plocha

609 m²

Užitná plocha

786 m²

Náklady

30 mil. Kč

   

Klient

International School of Prague

E-mail klienta

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Web klienta

www.isp.cz

   

Fotografie

Studio Flusser, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., www.studioflusser.com

Spolupráce

Stavba: SIS s.r.o., www.sisbrno.cz
Knihovnický konzultant: Rachel Van Riel [Opening the Book], www.openingthebook.com

 

Galerie:

 

Studio Perspektiv

Jsme Studio Perspektiv, tým mladých architektů, kteří se rozhodli změnit svět kanceláří. Nudnou šeď přetváříme na inspirativní prostředí s kvalitním designem. Pomáháme zajímavým značkám vytvářet a rozvíjet novou kulturu práce...

Copyright ArchTV 2024 & HARO Czech - web pro každého