Úspěch české architektury: národní pavilon na EXPO 2015 získal bronz

Česká architektura neslaví často úspěchy mezinárodního významu. O to větší překvapení přinesl předposlední říjnový den, který ji opět vrátil do světové pozornosti, když byly mezinárodní porotou vyhlášeny prestižní ceny v rámci letošní Světové výstavy EXPO v Miláně a český národní pavilon byl zvolen třetím nejlepším v kategorii architektury.

Jedná se teprve o třetí podobný úspěch za 150 letou historii Světových výstav v kontextu Československa a vůbec o historicky první pro samostatnou Českou republiku. Milánský pavilon tak můžeme zařadit po bok legendárního československého pavilonu na bruselské výstavě EXPO 1958 a Světové výstavě EXPO 1970 v japonské Ósace. Autory aktuálně oceněného českého pavilonu jsou teprve třicetiletí architekti Ondřej Chybík a Michal Krištof, kteří se tak zároveň stali jedněmi z vůbec nejmladších držitelů podobného ocenění.

Ateliér Chybik+Kristof Architects & Urban Designers ve spolupráci s dodavatelem stavby, vizovickou společností KOMA, navrhli velmi jednoduchý modulární koncept pavilonu, složený ze samostatně seskládaných částí, což umožňuje jeho snadné následné rozebrání a převezení zpět do Česka, kde získá nové využití. Takový typ recyklovatelné architektury byl zvláště hodil pro letošní výstavu EXPO, jejímž tématem bylo Feeding the Planet, Energy for Life (Potraviny pro planetu, energie pro život). I proto jejich soutěžní návrh zvítězil v mezinárodním výběrovém řízení, kterému koncem roku 2013 předsedala světoznámá architektka českého původu Eva Jiřičná společně s generálním komisařem Jiřím Františkem Potužníkem.

EXPO 2015 v Miláně přilákalo přes 21 milionů návštěvníků, z nichž podstatná část zavítala právě do českého pavilonu, který se nacházel v čele celé výstavy – byl prvním pavilonem, který návštěvník spatřil. Lidé jej ovšem vyhledávali cíleně, ještě před začátkem akce byl totiž v pětici pavilónů doporučených k navštívení. Během šesti měsíců trvání výstavy získal náš pavilón také další ocenění od médií i návštěvníků, a to především díky venkovnímu bazénu s křišťálově čistou vodou, ve kterém se v horkých výstavních dnech chtěl ochladit každý příchozí. Díky atraktivitě pavilonu mezi odborníky i veřejností se tak obrovské množství lidí seznámilo s českou kulturou, uměním i vědou, na jejíž prezentaci se expozice soustředila.

Mezi další projekty architektů Chybíka s Krištofem patří víkendová vila v Chile, novostavba vinařství Lahofer v Dobšicích u Znojma nebo rezidenční čtvrť Waltrovka v Praze, která je právě ve výstavbě.

Galerie:

Plán:

Projekt:

Ing. arch. Ondřej Chybík

Narodil se v Brně, České republice.

Po studiích architektury v Brně a Štýrském Hradci v Rakousku absolvoval postgraduální studium urbanismu na prestižní ETH Curych ve Švýcarsku. Působil ve vídeňském ateliéru PPAG. Je držitelem Ceny rektora VUT v Brně...

Ing. arch. Michal Krištof

Pochází z Kláštora pod Znievom na Slovensku.

Patří k mladé generaci slovenských architektů, kteří získali vzdělání a pracovní zkušenosti v zahraničí. Po studiích v Brně a belgickém Bruselu působil v kanceláři...

Copyright ArchTV 2024 & HARO Czech - web pro každého