Přístavba základní školy v Hradištku

Přístavba základní školy v obci Hradištko je koncepcí umístění kompaktní stavby otevřené a orientované do zahrady – k jihu a zavřené i objemově nenápadné k severu.

Dvoupodlažní budova je se stávající budovou provozně propojena v obou úrovních. Škola má centrální prostor, kolem kterého se točí život uvnitř. Srdce domu tluče o vánočních besídkách, dětských představeních nebo prostě o přestávkách, kdy je třeba, aby děti blbly.

Atrium je prosvětlené shora, déšť dopadající na světlíky evokuje hudbu. Prosklená sborovna připomíná kapitánský můstek a opticky propojuje učitele i děti dole. Atrium je propojeno se zahradou a terasou venku skrz velké posuvné dveře.

Učebny jsou situovány do jižní zahrady - výhled je úchvatný a motivující, zelené kopce v dáli jsou zasněné a znamenají sounáležitost s přírodou. Barevná ostění oken dům proměňují z každého úhlu. Velká terasa na zahradu není jen pracovní prostor, jde o další učebnu pod širým nebem.

Co se týče architektonického výrazu budovy, stále jsem přemýšlel, čím vším lze do domu vnést hravost - ručně tvarovaná omítka, světle zelené marmoleum symbolizující trávník, obklady na wc - holky mají z dlažby vyskládané květy, kluci příklady, abstraktní malba na stěně – dílo studentů z VŠUP, skákací panák a šachovnice v atriu…

Ing. arch. David Kraus

autorský tým : David Kraus
klient : obec Hradištko
typologie : základní škola
lokalita : Česká republika, Hradištko
podlažní plocha : 750,00  m2
náklady : 15 milionů Kč
realizace : 2011 - 2012
ocenění : Čestné uznání Grand Prix OA

Galerie:

Projekt:

Ing. arch. David Kraus

Absolvent fakulty Českého vysokého učení technického v Praze (1989- 1996). Studoval u profesora Miroslava Šika, od roku 2003 vlastní ateliér Architektura, s.r.o. Jeho realizace jsou v ČR, USA, Německu a SR. Při...

Copyright ArchTV 2024 & HARO Czech - web pro každého