Rekonstrukce rodinného domu v Kladně - Rozdělově

Dům v ulici Antonína Fouska z počátku 20. století je součástí dělnické kolonie podobných domků. Původní dispozice nevyhovovala dnešním požadavkům na bydlení, a proto rekonstrukce započala vybouráním všech vnitřních konstrukcí, takže z domu zůstala jen skořápka (obvodové zdi, střecha) a jedna vnitřní nosná zeď.

Centrem navržené dispozice je převýšený obytný prostor s kuchyní, jídelnou a dřevěnou vestavbou, který je novými francouzskými okny propojen se zahradou. Ložnice a koupelna jsou orientovány do ulice, dětské pokoje s kouplenou jsou v podkroví. Součástí návrhu je i nová garáž, zahradní altán a úpravy zahrady (zatím nerealizováno).

Během návrhování a realizace byl zvláštní důraz kladen na kvalitu použitých materiálů a řemeslné práce - okna jsou dřevěná s tyrkysovým nátěrem, podlahy jsou jasanové (obytný prostor, ložnice), teakové (koupelny, wc), smrkové (podkroví, schodiště), v zádveří je použita dlažba (Apavisa). Parapety a kuchyňská pracovní deska jsou z olejované dubové spárovky, většina nábytku je rovněž z dubu. Zábradlí jsou ocelová, černě natřená. Vystupující hmota komínu je zvýrazněna lakovanou cementovou stěrkou; stejná povrchová úprava je použita na wc a v koupelnách. Kuchyně je z bíle lakovaných MDF desek, dvířka horních skříněk ze smrkové biodesky.

Nejzajímavějším prvkem interiéru je nepochybně dřevěná vestavba v obytném prostoru, které se začalo říkat "hnízdo", a která plní vícero funkcí. Vespod je umístěno na míru vyrobené sofa, nad ním je pracovna, pod schody čtenářský kout s knihovnou, úplně nahoře pak spací patro. Pracovna je s přízemím spojena požární tyčí, po které se dá snadno sjet a fyzicky zdatnější jedinci po ní mohou šplhat. Celé hnízdo je tvořeno konstrukčními smrkovými deskami Novatop. Nesnadné (a do jisté míry experimentální) realizace na hranici mezi truhlářskými a stavebními pracemi se nakonec úspěšně zhostila firma Interiéry Lapka, jejíž řemeslníci mají velkou zásluhu na zdařilém výsledku celé rekonstrukce.

Nábytek a svítidla byly vybrány s ohledem na materiálové a barevné řešení celého interiéru. Pohodu domova zajišťují krbová kamna (Jotul) a mandala přivezená z cest po Tibetu.

- nábytek
- kuchyně, jídelní stůl, komoda, konferenční stolek, tv skříň s barem, předsíňová stěna - Interiéry Lapka
- jídelní židle - AAC 22, Hay (Stockist)
- křeslo - RO Lounge Chair, Fritz Hansen (Stockist) - není na starších fotkách
- kulatý stolek - Bella Coffee Table, Hay (Stockist)
- koberec - Peas, Hay (Stockist)
- svítidla
- zavěšená - Shadows, Brokis (Alhambra)
- nástěnná - Glass Bowl Wall Light, Tom Dixon (Bulb)
- koupelny
- vana, umyvadlo, umývátko - Laufen Pro
- baterie - Optima Sofie
- mozaika - Rako Colour Two, bílá, matná

Galerie:

Projekt:

majo architekti

ing. arch. Martin Poláček

ing. arch. Štěpán Jablonský

ing. arch. Jan Jaroš

ing. arch. Anna Sigmundová

Atelier jsme založili v roce 2011. Od té doby společně pracujeme na celé škále zajímavých zadání: od interiérů...

© 2018 ArchTV