Rodinný dům v Praze na Ladronce je inspirován českým kubismem

Nedaleko pražského parku Ladronka, který je dobře známý pěším, cyklistům a především bruslařům, v současné době vyrůstá architektonicky velmi zajímavý rodinný dům. Ten se podle slov autora architektonického návrhu Ing. arch. Petra Schwarzbecka z ateliéru Blackback chová jako jednoduchá krystalická světlá hmota, která svými rozměry respektuje charakter a místo svého zasazení.

S jakou vizí k projektu rodinného domu na Ladronce architekti ze studia Blackback přistoupil a jaké byly zadávací podmínky investora?

Zadávací podmínky klienta byly na místě stávajícího domu navrhnout novostavbu, která nahradí starý nevyhovující objekt. Každý projekt je pro nás na začátku nepopsaný list papíru, následuje velké dobrodružství poznávání klienta a místa, kde stavba vzniká. Dům jsme začali navrhovat s kolegou Ing. arch. Lukášem Pojarem a doposud se na jeho projektování podílí celá řada architektů a specialistů, nyní bych zde vypíchl kolegu Ing. arch. Michala Fišera.

Jak probíhala komunikace s investorem?

Komunikace s klientem probíhá stále, protože pro nás návrhový proces nekončí projektem, nýbrž realizací. Klient je povoláním strojař s velkým citem pro detail. Zpočátku jsme nosili klientovi vcelku konzervativní návrhy, s nimiž však nebyl příliš spokojen. Po zhruba jedenácté variantě jsme povolili uzdu vnitřním emocím a rázem došlo k oboustrannému nadšení. Následně bylo rozhodnuto, kudy v následujících letech povedou naše společné kroky.

Jak je projekt koncipován a mohl byste ho blíže charakterizovat?

Návrh domu je koncipován na základě exaktního zadání klienta stran stavebního programu domu. Dále ho jednoznačně definuje prostředí ulice, půdorys původního objektu, výška hřebene sousedního domu, uliční římsa a také střešní vikýře sousedních domů. Dalším neméně důležitým faktorem je, že uliční fasáda je orientována k jihu a je potřeba, aby domem proběhlo co nejvíce světla. Pro svůj návrh jsme zvolili sochařský druh architektury, který je inspirován českým kubismem, například architekty Pavlem Janákem, Josefem Chocholem nebo Josefem Gočárem. Vzhledem k tomu, že český architektonický kubismus končí pouze v rovině symetrické, šli jsme v návrhu hlouběji a inspiraci hledalo naše studio mezi umělci, jako byli Josef Čapek, Emil Filla, Otakar Kubín, Bohumil Kubišta a Václav Špála, kteří se posunuli do mnohem větší a volnější abstrakce. Destilátem těchto výše zmíněných prvků se objekt chová jako jednoduchá krystalická světlá hmota, která svými rozměry respektuje charakter a místo svého zasazení. Rodinný dům je výjimečný díky svým čistým liniím a propracovaným detailům lomů. Obložení bude z umělého kamene Corian®Design v kombinaci s prosklenými částmi okenních a dveřních otvorů.

Mohl byste vypíchnout, co pro vás bylo na tomto projektu nejzajímavější či nejsložitější?

Svoboda a pak určitě pocit, že i po cca 9 letech navrhování a procesu výstavby nás dům i komunikace s klientem stále baví, prožíváme ji jako neobvyklé dobrodružství a dělá nám radost i přes technická a ekonomická úskalí, které nás doprovází. A co bylo nejsložitější? Včera to byl detail výustek na fasádě, zítra to bude detail zábradlí a jak říkáme: „Nakonec to dopadne dobře a pokud to nedopadne dobře, ještě to není konec.“ Ta cesta s hledáním optimálního řešení je to, co nás naplňuje.

Zajímavým prvkem rodinného domu je fasáda. Co byste řekl k jejímu návrhu?

Tak jako architekt Kaplický měl kdysi za vzor pro dům cukřenku, pro nás se stala vzorem Janákova dóza z porcelánu, kterou na svých bílých krystalických plochách krásně prokreslují černé linky. Vzhledem k tomu, že navrhujeme dům v 21. století, chtěli jsme použít samozřejmě i současný materiál, který by splňoval vizuální a technické parametry. Nejvíce nás zaujal umělý kámen Corian®Design, se kterým jsme se před tím potkali pouze na pár kuchyňských linkách v interiéru.

Tento materiál byl pro nás zajímavý hned z vícero hledisek. Hlavní roli sehrálo hledisko estetické a haptické, poněvadž se jedná o na dotek velmi vřelý materiál. Neméně důležité byly samozřejmě technické parametry. Materiál si dokáže poradit s klimatickými a povětrnostními vlivy, je odolný vůči UV záření a vykazuje velmi dobrou požární odolnost. Dalším obrovským benefitem tohoto materiálu je možnost formátování. Při zahřátí na 165 °C je možné ho tvarovat dle fantazie architekta. Také se velmi snadno udržuje a čistí.

V jaké fázi je stavba nyní?

Stavba se nyní (září 2020) nachází těsně před realizací opláštění. V současné době se osazují okna a bude se dokončovat celková obálka domu.

Investor: Soukromý investor
Architekt/projektant: BlackBack s.r.o. - Ing. arch. Petr Schwarzbeck, Ing. arch. Lukáš Pojar, Ing. arch. Michal Fišer
Generální dodavatel stavby: Stavěno subdodavatelsky, investor sám tendruje a vede firmy.
Výrobce materiálu Corian®Design pro obklad fasády: DuPont

Galerie:

Ing. arch. Petr Schwarzbeck

Vzdělání:
1984 - 1992 7. základní škola Litoměřice
1992 - 1996 gymnázium Josefa Jungmanna Litoměřice
1996 - 2003 ČVUT, Fakulta architektury Praha
1999 - stáž Bauhaus Výmar

Pracovní...

Copyright ArchTV 2024 & HARO Czech - web pro každého