Koupelna pro handbikera

Kompletní rekonstrukce koupelny čtvercového půdorysu byla v tomto případě specifická, protože měla splnit požadavky na bezbariérovost a zároveň nepůsobit příliš „nemocničním“ dojmem. Koupelnu využívají všichni členové rodiny, od rodičů, přes dospívající dceru až po dospělého syna, trvale upoutaného na invalidním vozíku.

Sprchový kout je řešen kompletně otevřeně tak, aby do něj mohl zajet vozíček a synovi případně se sprchováním někdo pomohl. Sedátko ve sprše je vyrobeno na míru po konzultacích s klientem s ohledem na to, aby na něm mohl i vozíčkář sám pohodlně sedět bez obavy pádu.

Rozměr a umístění vany rovněž odpovídá zvyklostem při koupání syna, při kterém vždy částečně asistují jeho rodiče.

Mělká umyvadla jsou zasazená do desky z velkoformátové dlažby ve výšce, která vyhovuje vozíčkáři a díky použití podomítkových sifonů a baterií nic nebrání zajetí vozíčku až pod umyvadlo.

Zrcadlo je zasazené do obkladu a lepené na zeď hned nad deskou s umyvadly tak, aby se v něm viděl i syn.

Vzhledem k omezené hybnosti končetin kvadruplegika byly i baterie zvoleny tak, aby se daly ovládat co nejsnáze.

Na zemi i zdech je použitý světle šedý obklad rozměru 120x60 cm. Umyvadlová deska stejně jako dvířka skříňky nad toaletou jsou vyrobena z velkoformátové slinuté dlažby a barevným provedením odpovídají dveřím, které zůstaly v interiéru původní.

místo: Praha
rok: 2016
plocha: 14,5 m2
investor: soukromá osoba
typ akce: rekonstrukce
foto: Jiří Hurt

Galerie:

Barbora Léblová

Vystudovala dějiny umění na filozofické fakultě Ostravské Univerzity, strávila 2 roky studiem religionistiky a filozofie na filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze.  Na Design Univeristy v Římě absolvovala Interiérový design.
Pracovala v...

Copyright ArchTV 2024 & HARO Czech - web pro každého