Sportovní hala v Kuřimi

Sportovní hala vznikla jako součást mozaiky postupně se rozrůstajícího území sportovišť města Kuřimi. Pozemek pro sportovní halu se nachází zhruba v centru tohoto perspektivního území. Také proto bylo záměrem autorů vytvořit dům, odrážející ve svém výrazu svůj účel – dům hravý a zároveň výrazný, který se stane vizuálním symbolem celého sportovního areálu. Návrh haly byl vybrán na základě vítězství v mezinárodní architektonické soutěži v roce 2009.

Objem haly je tak navržen jako kompaktní prolamovaná kra, která svou vnější formou reflektuje vnitřní provoz. Lomy fasád jsou zároveň předěly bílých a černých ploch. Tvar a barevnost vyčleňují stavbu ze svého okolí. Důležitým atributem čelní fasády je dlouhé úzké pásové okno lemující ochoz hlediště, které již z daleka příchozím avizuje život a aktivitu uvnitř domu.

Jádrem budovy je sportovní plocha o velikosti hřiště pro házenou 40x20 m, světlé výšce 10 m a jednostranným stupňovitým hledištěm pro cca 360 diváků. Sportovní plochu je možno s ohledem na větší flexibilitu pronajímání rozdělit na třetiny pomocí síťových opon spouštěných z prostoru střechy. Provoz budovy je funkčně rozdělen na část pro sportovce ve spodní úrovni -3,5m a na část pro diváky na výškové úrovni vstupní haly s recepcí, která je zároveň společným komunikačním bodem. Na spodní úrovni, přístupné ze vstupní haly po schodišti, jsou vedle vlastní sportovní haly umístěny šatny se sprchami pro sportovce i rozhodčí, bloky toalet a sklady nářadí. Na vstupním podlaží se vedle již zmíněné vstupní haly s recepcí a hlediště nacházejí toalety pro diváky, klubovna s výhledem na sportovní plochu a strojovna přístupná po samostatném schodišti ze spodní úrovně.

Z hlediska konstrukčního tvoří spodní patro železobetonovou podnož, nad kterou je vztyčena subtilní ocelová konstrukce nadzemních částí haly. Opláštění je tvořeno svisle kladenými hladkými sendvičovými panely. Vnitřní převážně nenosné dělící konstrukce jsou vyzděny z hladkých betonových bloků a sjednoceny bílým nátěrem. Povrchy stěn s vyššími nároky na voděodolnost jsou opatřeny keramickým obkladem. Sportovní podlaha je provedena jako speciální umělý povrch Taraflex na jednoduchém odpruženém roštu, na všech ostatních podlahách je aplikována bezespará epoxidová stěrka. Budova je vytápěna kaskádovým plynový kotlem, hygienické větrání zajišťuje centrální vzduchotechnická jednotka s rekuperací. Osvětlení sportovní plochy je zajištěno systémem lineárních LED svítidel s možností volby rozsahu i intenzity osvětlení sportovní plochy, umožňující i hladinu osvětlení nutnou pro TV přenosy.

Produkty:

Fasádní sendvičové panely Trimo (www.trimo-group.com/cs)
Střešní fólie Fatrafol (www.fatrafol.cz)
Interiérové dveře HSE (www.hse.cz)
Keramické obklady Rako (www.rako.cz)
Podlahové stěrky Sika (www.sika.com)
Interiérové dveře Jansen (www.jansencz.cz)
Sanitární předměty Jika (www.jika.cz)
Sportovní podlaha Gerflor – Taraflex (www.gerflor.cz)
Požární klapky ve střeše Klahos (www.klahos.cz)
Betonové vyzdívky – KB Blok (http://www.kb-blok.cz)
Nátěr akustického obkladu – Promadur, Promat (www.promatpraha.cz)
Systém osvětlení haly - Veko (www.veko.sk)

Základní popis    Sportovní hala navržená jako kompaktní prolamovaná kra, která svou vnější formou reflektuje vnitřní provoz. Lomy fasád jsou i předěly bílých a černých ploch.
Architekt              CUBOID ARCHITEKTI s.r.o. | Aleš Papp, Milan Vít, Magdaléna Pappová
Email, web          Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.; www.cuboid.cz
Adresa                 ul. Blanenská, Kuřim
Klient                    Město Kuřim
                            kontaktní osoba: Ing. Renata Havlová, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., +420 541 422 357
Projekt                 2009–2017
Realizace             2017–2018
Kapacity              zastavěná plocha 1.890 m2
                            užitná plocha 2.478 m2
                            obestavěný prostor 22.217 m3
Fotografie            BoysPlayNice, www.boysplaynice.com

Galerie:

CUBOID ARCHITEKTI s.r.o.

Architektonický atelier CUBOID ARCHITEKTI s.r.o. byl založen v Praze v roce 2006 Alešem Pappem, Milanem Vítem a Magdalénou Pappovou. Logicky tak navázal na předcházející plodnou spolupráci této trojice architektů. Všichni...

Doporučené články

Vytápění s hydraulickým vyvažováním s ve…

Zehnder, specialista na vnitřní klima, přichází na trh s&...

Příklad větrání s rekuperací tepla v rek…

Zdravé bydlení bez vlhkosti a plísní

Pokud provád...

Barrandovská zahrada - nejlepší rezidenč…

Soudobá architektura s čistými tvary i nejmodernější...

Next Gen Park

Nafukovací plavidlo s tématem ekologicky udržitelného živ...

Realizace brněnských kanceláří IT společ…

FUNTASTY, mladá Brněnská IT společnost zaměřená na vývoj ...

© 2018 ArchTV