Rekonstrukce penzionu Štajnhaus

ŠTAJNHAUS nebyl projekt, ŠTAJNHAUS byl proces. Dům s renesančním jádrem stojí přímo na úpatí zámeckého kopce v bývalé židovské čtvrti Mikulova. Za svoji existenci utržil obrovské množství šrámů, prodělal desítky přestaveb a operací. Ty ho změnily k nepoznání, ale přesto si dokázal udržet středověkou pitoresknost. Přišli jsme ke slepenci. S postupným odkrýváním jednotlivých vrstev, prostorů a překvapivých souvislostí projekt procházel neustálým procesem revizí a úprav, v podstatě až do konce realizace. Na začátku jsme netušili, kam na konci dojdeme.

Hledali jsme hranici, do jaké doby se můžeme vrátit a kdy se už vydat po nové cestě. Ale stále jsme chtěli zachovat dům jako organický celek. V domě nenajdete rovnou zeď nebo pravoúhlý otvor, všechny prvky bylo tedy třeba znova vynalézt a vyrobit na míru, čemuž byl investor nakloněn.

Původně byl naším zadáním pouze projekt interiéru. Postupně nám ale došlo, že se nedá řešit interiér a exteriér odděleně, že prostor a tvary se přelévají a vytváří nedělitelný celek.

Dům byl rekonstruovaný pro potřeby penzionu, část bude sloužit jako soukromý prostor majitele. Každý pokoj je unikátní, každý má svoji specifickou atmosféru. K původnímu využití se vrátily vinné sklepy pod domem a přilehlý dvorek.

Název projektu: ŠTAJNHAUS
Základní popis: Rekonstrukce/penzion
Architekt: ORA - Ing. arch. Jan Hora, MgA. Barbora Hora, Ing. arch. Jan Veisser
Kontaktní email, web: o-r-a.cz, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Adresa: Alfonse Muchy 13/300, 692 01, Mikulov
Klient: Petr Štajner, www.stajnhaus.cz
Projekt: 2014
Realizace: 2017
Rozloha: 121 m2
Fotografie: BoysPlayNice, www.boysplaynice.com
Spoluautoři: Dalibor Klusáček, www.okatelier.cz

Galerie:

Další projekty architekta

ORA ateliér

Jsme mladý architektonický ateliér se sídlem ve Znojmě. Zajímá nás prostor, který obýváme. Hlavním tématem je pro nás maloměsto a jeho kontext. 

Ing. arch. JAN VEISSER

Vzdělání:
2012-13 (Ing. arch.) FUA TUL studio Antonín...

Copyright ArchTV 2024 & HARO Czech - web pro každého