Vinařství Nešetřil

Povedlo se vytvořit funkční vinařství v srdci Znojma, v renesančním domě na náměstí. V jednom místě se víno vyrábí, prodává i degustuje, pořádají se akce a bydlí hosté.

Ambiciózní program si vynutil využít každý centimetr všech úrovní měšťanského domu, jeho dvora, sklepů navazujících na znojemského podzemí. Srdcem projektu je prostor dvora, kde jsme navrhli pohledům zvenku skrytý soudobý pavilon, jehož střecha je vyhlídkovou terasou.

Studio                  ORA (originální regionální architektura)
Autor                    Jan Veisser, Jan Hora, Barbora Hora
Email                   Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Web                     o-r-a.cz
Adresa projektu   Vinařství Nešetřil | Masarykovo nám. 389, 669 02 Znojmo | www.vdznojmo.cz
Rok projektu        2015 - 2019
Rok realizace      2015 - 2020
Rozloha               Zastavěná plocha - přístavba:107 m2
                            Podlahová plocha - přístavba ve dvoře: 87,7m2
                            Podlahová plocha - stávající objekt 1. NP:  106,9 m2
Klient                   Vlastimil Nešetřil   
Fotografie            BoysPlayNice, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., www.boysplaynice.com
Spolupracovali    Statika 3 structure s.r.o. ­– statika
                            PK TIMBER s.r.o. (Dalibor Poustecký) – truhlářské výrobky, fasáda, terasa
                            Rebus – betonová schodiště

Winebar
Před pěti lety rekonstrukce začala malým winebarem. Prostor pod dvojicí křížových kleneb je přirozeně členěn na dvě části. U vchodu je posezení pro hosty, s výrazným lustrem ve tvaru kříže a dlouhá lavice. Druhé části dominuje objekt pracovního stolu/baru a fortelný regál na víno.

Kleneb se nedotýkáme, pouze je nasvětlujeme.  Křížení jsme použili jako základní motiv, který prostupuje celým interiérem.

Průjezd
Průjezd je hlavním vstupem, křižovatkou všech provozů, skladem vinařského náčiní a technologie, místem, kde víno zraje v keramických nádobách kvevri zabudovaných v podlaze. Průjezdem se vstupuje do ubytování v patře a zároveň je otevřen při konání větších akcí jako hlavní průchod pro návštěvníky přímo do dvora. Je to místo, kde návštěvník nahlédne vinaři pod pokličku.

Dvůr
Dvůr je největší kvalitou projektu. Úzký pozemek je situovaný mezi dvojici vysokých zdí. Ta první je kamenná, krásně zvětralá, patřící bývalému kapucínskému klášteru, ta druhá je naopak holá zeď a patří předimenzovanému dlouhodobě nefungujícímu kulturáku z konce 80. let. Zdi rámují nádherný výhled do kapucínské zahrady a na reprezentativní budovu soudu. Výhled jsme ještě podpořili snížením ohradní zdi a demolicí dvorních bud. Provozní nutností bylo navrhnout ve dvoře přístavbu se servisními místnostmi.  Rozhodli jsme se přimknout k ošklivé zdi kulturáku a tím jí upozadit  a nechat co nejvíce vyniknout klášterní zeď. Přístavba stojí ve stopě bývalého dvorního křídla, které bylo za války zničeno. Po tomto křídle zůstaly jen sklepy, které jsme využili pro výrobní prostory.

Navrhli jsme pohledům zvenku skrytý soudobý pavilon, jehož střecha je vyhlídkovou terasou a rozšířením prostoru dvora.  S dvorem je propojena rozšiřujícím se betonovým schodištěm. 

Kombinujeme dřevo, beton a ocel, materiály, které umí stárnout.

Sklepy
Do sklepů se vstupuje tajnými dveřmi ve fasádě přístavby. Samotnému podzemí zachováváme jeho autenticitu záměrně téměř bez zásahu. Sklepy v první úrovni jsou napěchovány nerezovými tanky, zde se nachází hlavní výrobní prostory vinařství. Ve druhém patře sklepů jsou umístěny sudy. Na tuto část přímo navazuje znojemské historické podzemí.

Materiály
dubová prkna | obklad a terasa
masivní dubový HS portál a dveře
omítka
smrková prkna
broušená betonová podlaha
pohledový monolitický betonový strop
broušené betonové schodiště
ocel

Produkty
YTONG | tvárnice
Spinel VS Plastic | vypínače a zásuvky
Laufen | Sanita
SIESTA EXCLUSIVE AIR XL | židle venkovní                               
TON Prague | židle vnitřní    

Galerie:           

       

Projekt: 

  

 

ORA ateliér

Jsme mladý architektonický ateliér se sídlem ve Znojmě. Zajímá nás prostor, který obýváme. Hlavním tématem je pro nás maloměsto a jeho kontext. 

Ing. arch. JAN VEISSER

Vzdělání:
2012-13 (Ing. arch.) FUA TUL studio Antonín...

Copyright ArchTV 2024 & HARO Czech - web pro každého