„Jednašedesátka“ Freedomek No. 061 (MxS)

Jednašedesátka, tedy obytný dům s pořadovým číslem Freedomky No. 061 byl na pozemku sestaven (k překvapení sousedů) během jednoho podzimního pátku od 7 do 15 hodin. Následně navazovala montáž carportu a terasy. Využívá plně skladebnost a velikost předešlých autorových modulů a skládá je nad sebe menší S (4x7m) na větší M (4x11,5m). Moduly byly přivezeny na místo již plně zařízené včetně nábytku. Tachovská jednašedesátka se vypíná do výše a svými proporcemi připomíná stylizovaný parník i s horní terasou – palubou na přídi. K opravdovému hausbótu mu chybí jen voda, v níž by kotvil. Je vůbec prvním patrovým freedomkem u nás a má speciální autorem signovaný štítek.

Jednašedesátka koncepčně navazuje na meziválečné teorie Karla Teigeho o podobě minimálního bytu. Nyní po několika letech od představení No. 001 na Václavském náměstí nachází inspiraci v patrových baťovských čtvrt – a půldomcích ve Zlíně. Inspirací mi bylo přespání v jednom půldomku ve Zlíně. K baťovským domkům se přibližuje svým měřítkem i způsobem organizování vnitřního prostoru.  Prací se členěním fasády a proporcemi okenních otvorů pak může připomínat Le Corbusierovy domy v obytné čtvrti Pessac. Současný trend však směřuje k mobilnímu a úspornému bydlení: je patrný i ze známého projektu „nomádské“ bytové buňky Loftcube německého designéra Wernera Aisslingera.  Projekty Loftcube a Freedomky spojuje sen o svobodě a ekologické aspekty, v základním konceptu se však odlišují. Freedomky jsou bližší středoevropskému regionu a německy mluvícím zemím svou organizací vnitřního prostoru, materiálovým řešením ve dřevu i rukopisem Atelieru Štěpán. Loftcube má územně širší a klientelou užší záběr.

Jednašedesátka je vyrobena z 95 % ze dřeva. Její nosná konstrukce je z lepeného dřeva a má přesné spoje podle švýcarského patentu. Přesné frézované spoje ve tvaru lichoběžníku jsou udělány velmi jednoduše a jejich pevnost je obrovská.  Zateplení tvoří dřevovláknitá izolace, která má přínosný fázový posun den – noc. Fasáda je difuzně otevřená, ze severského modřínu. Vytápění domu je sálavými panely, větrání lokální rekuperací, okna jsou dřevěná s trojsklem. Dům je uložen na pětici zemních pasů. Interiér je bílý a dřevěný a odráží tak hlavní konstrukční materiál domu. Nábytek je vyroben z březové překližky se skrytými úchyty, podlaha a schodiště jsou z masivního dubu. 

Jednašedesátka freedomek pracuje s autorovými principy selské ekologie, tedy racionální ekologie tvořené »selským rozumem«, ne tlakem technologií. V tomto vnímání pak vítězí jednoduchá a domyšlená řešení nad složitými technologickými celky. Nepoužívá nejrůznější pseudoekologické součásti, které jsou v tomto rámci neefektivní, neekonomické a jen sledují líbivé trendy.  Ověřením principů jsou roční náklady na energie u tohoto tachovského freedomku v příjemné výši 21,5 tis. Kč.

Základní popis     „Jednašedesátka se tyčí za trnkama a kamarádí se šnekama“.
                            Dřevěný modulární rodinný dům, který byl sestaven za den.    

Architekt              Marek Štěpán / Atelier Štěpán / Freedomky
Email, web          Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., www.atelier-stepan.cz, www.freedomky.cz
Adresa                 Tachov
Klient                   Mošna & Možiová
Projekt                 2013–2017
Realizace            2017
Rozloha               zastavěná plocha 46 m2, užitná plocha dům 56 m2,carport 36 m2,terasy 30m2
Náklady               3 mil. Kč
Fotografie            BoysPlayNice, archiv Atelieru Štěpán
Spolupracovali    František Brychta

Produkty
dům MxS / Freedomky / CZ
Modřínová fasáda Combi Rhombus / Freedomky / fasáda, opláštění
Fermacel Vapor / Fermacel / vnitřní opláštění
Rekuperační jednotky / Inventer / zeď, fasáda
Březová překližka /Jafholz / nábytek
Levit / ABB / Vypínače a zásuvky
HiMacs deska kuchyně, stolu, niky
Produkt / značka / umístění

Projekt:

Galerie:

Ing. arch. Marek Jan Štěpán

* 1967 ve Frýdku – Místku

Moravský architekt, ve svých projektech rozvíjí archetypální pojetí architektury, jeho moderní architektura vyrůstá na konzervativních kořenech. Zaměřuje se na projekty sakrálních staveb, novostaveb i rekonstrukcí...

Copyright ArchTV 2024 & HARO Czech - web pro každého