Skleněná chalupa

K rekonstrukci 130 let staré chalupy v Jizerkách jsme přistoupili jako k preparaci. Ve staré stavbě jsme hledali různé kvality, materiály a místa, vše jsme zpřístupnili a zviditelnili. Za chalupou, kde stával přístavek, jsme přidali prosklenou hmotu, která rozšiřuje obytný prostor spodního patra. Kontrast a zároveň harmonie mezi klasickou světnicí a novým přístavkem je to, oč v naší architektonické hře šlo.

V záři slunečních paprsků se leskne jak skleněnka. Z čela nenápadná chalupa, jedna z posledních před Jizerkou. Druhá strana stavení však ukazuje, že se tu událo něco nezvyklého. Za oponou původní chalupy vyrostla blýskavá skleněná přístavba a dům se nadechuje k dalšímu dějství.

Dům jsme opravili s myšlenkami na budoucnost, ale zároveň jsme se nechtěli vzdát všech těch krásných, divokých a nepohodlných vlastností, které mu zůstaly z minulosti. Zachovali jsme, co jen šlo. To zbylé jsme doplnili novou kvalitou, která se s minulostí nesnaží soutěžit.

Středem dispozice domu se stala pec a kamna ve světnici. Obíhat kolem komína je jako točit strojem času sem a tam mezi minulostí a budoucností. Proletím starou světnicí, prosmýknu se kolem schodiště do patra, rozrazím dveře a jsem v obytném prostoru, který vznikl na místě původní kůlny. Je to zjevení. Lehká transparentní konstrukce vyplněná skleněnými tabulemi vymezuje lehce utopený velkorysý obývák spojující moderní kuchyň a spoustu volného prostoru. Neobvyklé uspořádání fascinuje množstvím nálad a atmosfér. Lesklý strop obložený mosazí odráží každou změnu venkovní atmosféry.


Ze vstupní chodby stoupáme do patra po subtilních ocelových schodech okolo kulatého světlíku, který celý prostor prozařuje. Skleněné prvky nahrazující ztrouchnivělé dřevo propojují vnitřní prostor do překvapivého celku a poskytují nečekané průhledy domem. Horní patro je zaslíbené spánku. Čtyři ložnice nabízejí ospalým široké spektrum zážitků. Velká dětská ložnice je zároveň i hernou, kam se mohou za nepříznivého počasí přesunout všechny dětské aktivity. Pro další dvě ložnice byly předobrazem klasické pokoje horských chalup. Jsou to ta místa, kde vás po ránu polechtá slunce a vy si řeknete: „Bože, tady se tak skvěle spí!“

Interiér jsme vybavili decentně. Uzavírá celkovou filozofii našeho přístupu k rekonstrukci. Nechtěli jsme do domu násilně umisťovat kousky světového designu. Většinu nového vybavení tvoří autorský nábytek a doplňky, které jsme sami navrhli. Odráží se v nich kvalita ruční práce řemeslníků z Jizerských hor, kteří tu stále žijí a pracují. Nové kusy doplnili s láskou vybraným starým nábytkem samotnými klienty. Kousek od chalupy vznikla téměř neviditelná sauna. Trpělivě čeká, aby ulevila tělům unaveným z celodenního běžkování. Nenápadná betonová kráska zapuštěná do terénu kouká na louku za domem. Skákat do sněhu je povoleno!

Původní chalupa:
Citlivě rekonstruována. Výměna a doplnění dřevěných prvků konstrukce, nový obklad obvodových stěn sibiřským modřínem, nová krytina šindel.

Přístavba:
Ocelová konstrukce na monolitické betonové podezdívce, opláštění velkoformátovým bezrámovým zasklením.

Interiér:
Pohledový beton podlahy a podezdívka přístavby, mosazný podhled, mosazné obklady ocelových sloupů, pochozí skleněné podlahy v podkroví. Kuchyně a nábytek zpracovány firmou Sollus, dubové dřevo, mosazné konstrukce a černá matná kompaktní deska. Atypická světla podle návrhu Mjölk vyrobena z mosazi kovotlačitelskou dílnou Dekorax.

Značky
okna Rand & Noframe - Janošík okna-dveře\www.janosik.cz
nábytek - Sollus nábytek\www.sollus.cz
kachlová kamna - DTILE\www.dtile.info
atypická svítidla  - návrh Mjölk, realizace Dekorax\www.dekorax.com

 

Studio

Mjölk architekti

Kontaktní e-mail

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Web

www.mjolk.cz

Sociální média

www.instagram.com/mjolk_architekti
www.facebook.com/Mjolk-architekti-247812933403

Adresa studia

Pražská 376/36a, 460 01 Liberec, Česká republika

   

Umístění projektu

Polubný, Kořenov, Liberecký kraj

Země projektu

Česká republika

   

Rok projektu

2018

Rok dokončení

2020

Zastavěná plocha

189 m²

Hrubá podlahová plocha

239 m²

Užitná plocha

121 m²

Plocha pozemku

3364 m²

Rozměry

754 m3

   

Fotografie

BoysPlayNice, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., www.boysplaynice.com

Spolupráce

Dodavatel: AronHouse s.r.o., www.aronhouse.cz
Interier: Sollus nábytek s.r.o., www.sollus.cz

 

Galerie:

Nákresy:

Mjölk architekti

Jan Mach - *1981, Mělník, Fakulta umění a architektury, Technická univerzita v Liberci

Jan Vondrák - *1981, Příbram, Fakulta umění a architektury, Technická univerzita v Liberci

Lukáš Holub - *1977, Humpolec, Fakulta...

Copyright ArchTV 2024 & HARO Czech - web pro každého