Vzducholoď Gulliver Zeppelin DOX

Náš dobrý přítel Leoš Válka – šéf Centra současného umění DOX v Praze – nás požádal, abychom mu pomohli zformovat neobvyklou dřevěnou strukturu na střechu galerie – Archu Svobody.

Tento dialog tvarů a přístupů trval tři roky a prošel několika volnými fázemi. Nakonec se koncept ustálil na podobě gigantické vzducholodi přistávající zvolna pod mírným úhlem na střešní terase DOXu.

Nakloněním vzducholodi vznikne uvnitř auditorium se stupni. Prostor vzducholodi, který se vznáší nad střechami DOXu tak bude sloužit jako prostor pro pořádání přednášek a vystoupení s kompletním audio-video vybavením.

Když se koncept ustálil, přizvali jsme do projektového úsilí konstruktéra Zbyňka Šrůtka a jeho kolegy a k němu inženýry firmy Dvořák, kteří DOX původně projektovali. Společně jsme pak vypracovali unikátní řešení této jedinečné stavby. Se Zbyňkem Šrůtkem jsme vytvořili dřevěnou konstrukci vzducholodi spojenou ocelovými prvky. Jednotlivé segmenty vzducholodi vznikly v dílně a sestaveny k sobě byli až ve vzduchu nad DOXem. S dalšími statiky jsme pak řešili nelehký úkol jak osadit tělo lodi 44m dlouhé a 10m v průměru na stávající objekty. Loď nakonec nese dvojice ocelových podpor a vodorovné síly zachytává sestava dalších prvků kotvící loď k různým částem budovy DOXu.

Opláštění jsme koncipovali jako hustý systém latí vytvářející síť, která zároveň vymezuje prostor, ale ponechává i volné průhledy.

23 dk zepelin 001

 Subtilní dřevěná konstrukce je kryta proti povětrnosti pomocí pláštěm z ETFE folie kryjícím horní polovinu tělesa vzducholodi.

K celkovému výrazu přispívá i formování schodišť a gondoly s vrtulemi.

Pro nás pro všechny je velmi důležité, jak krásný čistá stavba DOXu od architekta Ivana Kroupy vzájemně působí s objektem vzducholodi – krásné jednoduché kubické tvary muzea a nové sférické dřevěné konstrukce jsou ve zvláštním a jedinečném harmonickém kontrastu. 

Galerie:

 

Prof. Ing. arch. Martin Rajniš

Huť architektury Martin Rajniš

narozen / born 1944 Praha

studia /studies 1962-1969 Fakulta stavební ČVUT, Praha 1970-1972 Škola architektury AVU, Praha, prof. František Cubr
academia 1993 profesor / professor 1990-1997 vedoucí /head...

© 2018 ArchTV